w3c

Co w ulu piszczy, czyli książki o pszczołach i pszczelarstwie

Co w ulu piszczy, czyli książki o pszczołach i pszczelarstwie

Książki fachowe dla początkujących i zaawansowanych pszczelarzy

Pierwszym tytułem, który możemy zaproponować jest książka Wernera Gekelera Pszczoły. Poradnik hodowcy.  To książka adresowana zarówno do początkującego hodowcy, jak i pszczelarza profesjonalisty. Poruszono w niej m.in. następujące tematy: pszczelarskie kalendarium, wyposażenie pasieki, stanowiska i obserwacje pożytków, opieka i zaopatrzenie rojów, zdrowie pszczół i ich potomstwa, hodowla królowych, miodobranie i przetwarzanie pszczelich produktów.

Pszczoły. Poradnik hodowcy. Książka dla pszczelarzy

Kolejną interesującą pozycją jest książka, której autorami są: Jacek Nowak, Michał Piątek, Martyna Walerowicz. Książka nosi tytuł Pszczelarstwo.  Książka zawiera nie tylko informacje o zachowaniach pszczół, sposobach ich komunikacji czy rasach, ale przyda się również przy zakładaniu własnej pasieki, pomoże w wyborze odpowiednich sprzętów i podpowie, jak chronić te cenne stworzenia. Warto mieć na uwadze tę pozycję, zwłaszcza że jest polskich autorów znających specyfikę tego niezwykłego zajęcia w naszym kraju.

Pszczelarstwo. Książka dla hodowców pszczół

Jeśli szukasz prezentu dla pszczelarza, to mamy dla Ciebie świeżo wydaną pozycję pod tytułem Wielka encyklopedia pszczelarstwa. To solidne, blisko czterystustronicowe tomiszcze, stanowi ciekawe opracowanie adresowane zarówno do osób planujących założenie pasieki, jak również do pszczelarzy posiadających już pewne doświadczenie. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z pszczołami encyklopedia może stanowić pierwsze i podstawowe źródło informacji niezbędnych do założenia i samodzielnego prowadzenia pasieki, z kolei bardziej doświadczonym pszczelarzom pozycja ta umożliwi usystematyzowanie posiadanych wiadomości. Można tu znaleźć wiele praktycznych wskazówek opartych na wieloletnim doświadczeniu autorów, które ułatwią prowadzenie pasieki.

Wielka Encyklopedia Pszczelarstwa

Jeśli jesteś początkującym pszczelarzem, bądź dopiero zastanawiasz się nad postawieniem świeżej pasieki, która będzie jednocześnie Twoim hobby, a może też źródłem zarobku, sięgnij po książkę Pszczelarstwo krok po kroku Jeana Riondeta. Książka jest pełna odpowiedzi na pytania początkującego pszczelarza. Jeśli chcesz założyć własną, nawet niewielką pasiekę, by produkować pyszny miód, warto poznać tajniki tego fascynującego zajęcia. W książce znajdziesz odpowiedzi doświadczonego pszczelarza na liczne pytania: jak funkcjonuje pszczela rodzina i o czym należy pamiętać przez cały rok, opiekując się pszczołami? Ile potrzebujesz miejsca na pasiekę i w jaki sprzęt się zaopatrzyć ? Co robić z chorymi pszczołami i jak właściwie produkować miód?

Książka Pszczelarstwo krok po kroku

Pszczela psychologia

To, że rój pszczół stanowi swego rodzaju niezwykłą kulturę, nie powinno nikogo dziwić. Jednak mało kto tak doskonale przeanalizował i usystematyzował wiedzę na ten temat jak Lars Chittka. W książce Pszczoły. Krótki lot w głąb niezwykłych umysłów, zaprasza nas na niezwykły spacer w głąb pszczelego umysłu. Opowiada o życiu i zachowaniach pszczół, o inteligencji roju i tworzących go jednostek, o ich myślach i uczuciach oraz wyjątkowych osobowościach. Pszczoły są niezwykle inteligentne, potrafią rozpoznawać kwiaty i ludzkie twarze, okazywać emocje, liczyć, posługiwać się prostymi narzędziami, rozwiązywać problemy i uczyć się, obserwując innych. Ich maleńki, ale niezwykle złożony system nerwowy nie ma sobie równych w królestwie zwierząt. Z książką Chittki odkryjesz zupełnie niesamowity świat.

Pszczoły. Krótki lot w głąb niezwykłych umysłów - książka

Jak pszczoły to i miód. Może książka o miodzie?

Miód jest jednym z największych dobrodziejstw natury. To nie tylko smaczny i odżywczy pokarm, lecz także cenny składnik wykorzystywany w apiterapii, czyli w leczeniu miodem i produktami pszczelimi. Skutecznie chroni organizm przed chorobami, a w przypadku ich wystąpienia wspomaga kurację. Jego różnorodność pozwala na dobranie konkretnego gatunku do danego schorzenia, dając możliwość skutecznego działania. O tym wszystkim mów książka Elżbiety Hołderna-Kędzia i Bogdan Kędzia Apiterapia. Leczenie miodem i produktami pszczelimi.

Apiterapia. Leczenie miodem.

I jeszcze jeden pomysł na prezent. Nie tylko dla pszczelarzy.

Jest taka książka, która kilka lat temu odbiła się głośnym echem w świecie literatury i dotyczy bezpośrednio pszczół. Gdy Maja Lunde wydała blisko 10 lat temu książkę Historia pszczół, nikt chyba nie spodziewał się tak wielkiego sukcesu tej powieści. To zdecydowanie jeden z największych bestsellerów ostatnich lat. Trzy intrygujące historie, zwyczajni, a jednak niezwykli bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji. Epicka w swoim wymiarze, rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych, opowieść, której spoiwem są… pszczoły. 

Historia Pszczół Maja Lunde

A na koniec coś dla małych hobbystów i aspirujących na pszczelarzy...

Książki o pszczołach dla dzieci

Czy wiesz, że pszczoły widzą świat na niebiesko? Czy wiesz, że cały dzień schodzi im na przekazywaniu sobie nektaru z ust do ust? Czy wiesz, że królowa pszczół może mieć 2 miliony córek? Czy wiesz, że pszczoły porozumiewają się, tańcząc? Czy wiesz, że niektóre roje pszczół mogą zmagazynować nawet do 3 kg nektaru dziennie? Dzięki książce Wszystko o pszczołach Twoje dziecko na pewno to zapamięta...

Wszystko o pszczołach. Książka dla dzieci.

Kolejna książka, która z powodzeniem może znaleźć swoje miejsce na półce w dziecięcym pokoju, to Pszczoły miodne i niemiodne napisana została z myślą o młodym czytelniku, ale także starsi znajdą w niej wiele ciekawych informacji o tych niezwykłych owadach. Jest więc świetna do wspólnego rodzinnego czytania i poznawania świata przyrody. Autorka, Justyna Kierat, z wykształcenia jest biologiem, a z zamiłowania rysownikiem, obecna jest też w mediach społecznościowych, gdzie dzieli się swoją wiedzą przyrodniczą.

Pszczoły miodne i niemiodne. Książka

Ostatnia pozycja jaka znajduje się w tym zestawieniu to książka dla najmłodszych czytelników ukryta pod enigmatycznym tytułem Pszczoły. Na książkę składa się ponad 30 rozkładówek w dużym formacie, z których każda to misternie skomponowana plansza. Kolorowe ilustracje są pełne szczegółów, a krótki przystępny tekst nie tylko objaśnia to, co się na nich znajduje, ale też zawiera wiele dodatkowych informacji i ciekawostek. Przyjrzyj się z bliska, jak są zbudowane, zajrzyj do ich domu, poznaj ich zwyczaje. Zobacz, jak tańczą, i dowiedz się, kiedy i po co to robią. Sprawdź, skąd wiadomo, że żyły już w czasach dinozaurów, i dlaczego znalazły się na płaszczu Napoleona. Popracuj z pszczelarzem, przejedź się ciężarówką wiozącą ule do sadu migdałowego, posmakuj różnych rodzajów miodu. Tylko uważaj: nie daj się użądlić!

Taka to interesująca książeczka. Po prostu: bzzzzz...

Pszczoły. Książka dla dzieci.

A może pszczoły, to jednak nie Twój konik? Spokojnie, na pewno odkryjesz coś dla siebie w naszym dziale z książkami o hobby

Co w ulu piszczy, czyli książki o pszczołach i pszczelarstwie

Janusz z Bookomole

na maj 7, 2024

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: